Egyes vélemények szerint szerencse vagy genetikai adottság, hogy kinek mennyire rugalmas a bőre, és hogy kinél jön elő és kinél nem, és hogy milyen mértékben, a stria.
Hogyan növelheted a bőröd rugalmasságát? Azaz, hogyan csökkentheted a striák kialakulásának esélyét? Íme 9 rendkívül hasznos tipp, hogyan kerüld el a megjelenésüket.
1. Kollagén
A kollagén elengedhetetlen a bőr rugalmasságának megőrzésében. Ha a kollagén szerkezetében változás áll be a bőr veszít rugalmasságából, feszességéből. A kollagén rostnyalábjai szétesnek, és a különálló rostok elgyengülnek. Ennek következtében pedig a bőr megereszkedik és ráncosodik, nehezebben regenerálódik, ha sérülés éri. Annak érdekében, hogy növekedjen a bőr kollagén-tartalma érdemes elősegíteni a természetes kialakulását a szervezetben, például Q10 szedésével, omega3 és omega6 zsírsavak fogyasztásával. Kollagén természetes formában leginkább a halban ( lazac), a csirkehúsban, illetve a porcokban és a csontban, bőrben, vagy az inakban van, éljen a finom házias húsleves:)
Ha kevésbé szereted a jó csont levest, akkor a kollagén porok széles skálája közül válogathatsz. Nemcsak javítja a bőr rugalmasságát, de gyorsíthatja a sebgyógyulást, segíti a jobb alvást, elősegíti az egészséges emésztést, és csökkenti a bélgyulladás kockázatát, az ízületi fájdalmat. Ami fontos, hogy megbízható helyről vásárold, és inkább a por verziót részesítsd előnyben, mint a kapszulásat.
Fontos! Hallottál már a glikációról? Röviden: Azt tudod, hogy a cukor elősegíti a bőr öregedését? A legfrissebb kutatások kimutatták, hogy a cukor hatására a kollagén rostok elvesztik rugalmasságukat – ezt hívjuk glikációs folyamatnak- „eltörnek”. Így válik a bőr rugalmatlanná, merevvé és sérülékenyebbé. Láthatóvá és maradandóvá válnak a ráncok. Ráadásul még a szervezet antioxidáns szintjét is csökkentik.
2. Hidratálás
Szinte minden írásunkban az első helyen szerepel a vízfogyasztás fontossága. Ebben a témakörben sincs máshogy. A száraz, vízhiányos bőr kötöttebb, kevésbé rugalmas, vagyis nehezebben nyúlik, így javasoljuk, hogy a terhesség alatt se feledkezz meg a napi 2-3 liternyi tiszta víz fogyasztásáról (nyáron még akár több is lehet), mert a sejteknek szükségük van a folyadékra, hogy a bőröd is hidratáltabbá váljon. Figyeld a tested, ha száraz az ajkad vagy a torkod, vagy ha fáradékonyabb vagy, esetleg gyakrabban fáj a fejed azt is jelentheti, hogy nem ittál elég vizet.
3. C vitamin
A C vitamin nem csak az immunrendszer erősítésében elengedhetetlenül fontos, de rendkívül hatásos a szabad gyökök csökkentésében. A szabad gyökök pusztítják a kollagént és az elasztint, ami a bőr rugalmasságához kell. A legjobb, ha a C vitamint természetes formában pótolod, a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával. Sok-sok C vitamin van többek között a piros és zöld paprikában, guavában, kelkáposztában, a petrezselyem zöldjében, a fehérrépában, és a brokkoliban. A gyümölcsök közül a citrus félék és az acerola azok, melyek kimagasló C-vitamin tartalommal bírnak, ezért érdemes napi szinten fogyasztani őket.
4. És még több vitamin
A táplálkozásra és a vitaminpótlásra ilyenkor fokozottan érdemes odafigyelni, de a bőröd úgyszintén meghálálja, ha kap egy kis plusz A-, E- és F-vitamint, vagy „jó” omega zsírsavakat (omega 3, omega 6) a C-vitamin mellett. Fogyassz minél több spenótot, gyümölcsöt, olajos magvakat, halfélét, és teljes kiőrlésű gabonaterméket, vagy répát, melyben a fellelhető béta-karotin szintén segít megőrizni a bőr egészséges feszességét, rugalmasságát.
5. Masszázs, tápláló olajokkal és vajakkal
A bőr rugalmasságát nem csak belülről, de kívülről is érdemes tápláló olajokkal fokozni. A masszázst a veszélyeztetett területeken (has, derék, a comb) érdemes napi rendszerességgel elvégezni, mivel ezek a változnak a leginkább, amíg a baba a pocakban növekszik.
Olyan 100% tisztaságú bio olajakat érdemes beszerezned, amelyek segítik a bőr rugalmasságát megőrizni. Ilyen az agán olaj, vagy a jojoba olaj, a makadámdió olaj, melyek könnyen felszívódnak a bőrön keresztül. Fontos! csak bio olajokkal masszírozd a pocakod!
Egyre vigyázz! Mindig nedvesbőrre vidd fel az olajokat, fürdés után, mert ellenkező esetben elvonja a nedvességet a bőrödből.
Ha biztosra szeretnél menni, próbáld ki a pocakápolónkat, mely 95%-ban bio, 100% natúr, vegyszer- és illatmentesmentes.
6. Hámlasztás
Szakértők azt mondják, hogy a striák elkerüléséhez a hámlasztás ugyanolyan fontos, mint a hidratálás. A könnyed testradírok segítenek eltüntetni a bőr felső, elhalt szarus rétegeit, így az új, friss bőr könnyebben jut oxigénhez, ezzel javítva a bőr rugalmasságát, a vérkeringést a fókuszált területen, megakadályozva a terhességi csíkok kialakulását.
Mivel érdemes radírozni a bőrt? Mindenképp apró, mikronizált, gömbölyű felületű radírt érdemes használni (jojoba golyók, málnamag, finom szemcsés só), ami olajos vagy shea vajas bázisú. A durva szemcseméretű bőrradírok felsértik a bőrt, így a bőrön mikro-repedések keletkeznek. Az olajtartalmú készítmények már a zuhany alatt, radírozás közben hidratálják a bőrt.
Hetente- kéthetente egyszer érdemes átradírozni a bőrödet.
Házilag készíts bőrradírt a testedre: 2 evőkanál finom só + kb 1 evőkanál bio olaj (lehet oliva, jojoba stb). MIndig frissen csináld. Illóolajat ne tegyél bele.
7. Cink
Kutatások kimutatták, hogy a cinkhiány miatt nagyobb valószínűséggel alakulhat ki stria. Miért? Cink nélkül a sejtmembrán sérülékennyé, a káros hatásokkal szemben kevésbé ellenállóvá válik. Ez pedig a sejt életképességének nagymértékű csökkenését vonja maga után. Mindezek a következmények függetlenek a sejttípustól, vagyis valamennyi sejtre igazak. E mellett a cink hámosító hatással is rendelkezik, mely nagy segítség a bőr sérüléseinek gyors kijavításában, az ekcéma kezelésben.
Cink nagy mennyiségben megtalálható csirkében, bárány-, marha húsban, tojásban, dióban, hüvelyesekben, és a teljes kiőrlésű gabonákban.
8. Mamma’s Belly Butter- és amit mi javaslunk
Bőrön keresztül sokkal több hatóanyag szívódik fel, mint a szájon át. Ezért nem mindegy, hogy pocakod bőrét mivel ápolod. A kismama bőrnek olyan olaj-kombinációra van szüksége, ami segíti, hogy rugalmas maradhasson. A hidegen sajtolt növényi olajok és azok vitamintartalma növelik a bőr ellenálló képességét és megóvják a szöveteket.
Pocakápoló balzsamunk nem tartalmaz vegyi anyagokat és egyéb mesterséges hozzávalókat, szilikont, parabént, kőolajszármazékot. Kizárólag természetes összetevőkből készült, így garantáltan nem károsítja sem a várandós kismamát, sem a babát. Illat- és lanolin mentes, így minden kismama, bármelyik trimeszterben használhatja.
A tápláló testvaj lággyá és rugalmassá teszi a bőrt, megszünteti a feszülés okozta viszkető érzést, és könnyedén felveszi a harcot a kialakulni készülő terhességi csíkokkal a benne lévő gyógynövények erejével. Gyors felszívódása megkönnyíti mindennapi alkalmazását.
Hogyan használd?
Használhatod, akár naponta kétszer is. A megtisztított bőrfelületet masszírozd be a testvajjal. Lehetőleg este fürdés után vesd be a balzsamot, ami még picit nedves bőrödre, különös figyelmet fordítva a problémás területekre, mint a has, mell, csípő, fenék és comb.
9. Egy kis testmozgás
A terhesség alatti testmozgás jótékony hatással van nem csak rád, de a babára is. A mozgás milyenségéről és mennyiségéről mindenképp kérd ki az orvosod véleményét!
A jóga, a pilátesz, a könnyű séta segít, hogy a bőr megőrizze rugalmasságát, szabályozza és javítja a keringést a szervezetben, és segít több oxigént juttatni a vérkeringésbe. A több oxigén és a megnövekedett vérkeringés segít, hogy a bőr jobban nyúljon, így csökkentve a csíkok megjelenésének esélyét.
Kívánjuk, hogy a várandósság ideje legyen egy nagyon boldog időszak. És bár tudjuk, hogy kihívásokkal és aggódással teli ez a 9 hónap, hiszen már két emberről kell gondoskodnod és rengeteg mindenre oda kell figyelned, ezért az orvosod véleményét mindenképp kérd ki a vitaminok adagolásával kapcsolatosan is.