Minden, amit a komedogén összetevőkről tudnod kell
Ha pattanásokra hajlamos a bőröd, ha szemlátomást is nagyok a pórusaid, és állandóan küzdesz a mitesszerekekkel, akkor már tudod, hogyan ápold a bőröd, és miként segítsd elő a gyorsabb gyógyulását. Legalább is remélem. Ha nem így lenne, és vannak még kérdéseid, keress bátran :)
Azt is tudod, hogy ha igazán hajlamos vagy a pattanásokra, mitesszerekre, tuti nem tennél a bőrödre készakarva olyasmit, ami extrán zsírosítja a bőröd, és ami eltömítené a pórusaidat. Válogatsz a boltok polcain, keresed a legjobb megoldást, és a termékeken olvasod a különböző feliratokat: „Nem komedogén” „Nem tömíti el a pórusokat” „Hipoallergén”... Persze ettől még simán tartalmazhatnak olyan összetevőket, melyek mégiscsak eltömítik a pórusokat :(
Ha aknéra hajlamos bőröd, soha ne kenj semmit a bőrödre addig, amíg nem ellenőrizted az incit, hogy vannak-e benne komdedogén vagy póruseltömítő összetevők.
De mi az, hogy komedogén?
Annak a valószínűségét jelenti, hogy egy összetevő vagy termék előbb-utóbb eltömíti a pórusokat, ami mitesszerek, pattanások és egyéb bőrproblémák kialakulásához vezet. Ez egy gyakorlatilag 0-5-ig tartó index, amiben az alapanyagokat rangsorolják. (A cikk alján megtalálod a fontosabb összetevőket és a linket a teljes listáért)
A komedogén termékek mindig mitesszerekhez és pattanásokhoz vezetnek?
Nem feltétlenül. Nagyban függ attól, hogy a skála melyik végén szerepel az adott összetevő, mennyi van az adott termékben, és vannak-e még egyéb komedogén összetevők is benne. De az is befolyásolja, hogy lemosós a termék (pl arctej) vagy bőrön maradós termékről van szó. Amennyiben hajlamos vagy a bőrproblémákra, erőssen figyeld a bőröd, mert már egy kevés is problémát okozhat.
Tévhit: A natúr termékben tuti nincs komedogén összetevő!
Mind a szintetikus, mind a natúr összetevők között sok olyan divatos összetevő szerepel melyek extrán komedogének. Pl ilyen közkedvelt vagy divatos olaj a kókusz olaj, amiről sokszor hallottad, hogy mivel könnyű olaj, a zsíros bőrt is ápolhadot vele. Csak hát erősen komedogén, azaz eltömíti a pórusokat.
Tévhit: csak az olajok komedogének
A szakirodalom azt mondja, hogy ha zsírosodó a bőröd, akkor válassz olajmentes termékeket. Csak sajnos itt is az inciben bújik meg a kisördög. Sok olyan emulgeálószer, tartósító- vagy oldószer létezik, ami szintén komedogén. (lásd lenti lista)
A listában - főleg a natúr összetevők között - sok olyan szerepel, ami egy-egy bőr problémára megoldást jelenthet. Viszont a pattanásokra hajlamosaknál megnehezíthetik a küzdelmet.
Érdemes kinyomtatni a listát, ha bevásárolni indulsz. Vagy bízz bennünk, és válassz a COLO kínálatából, mert a zsíros, pattanásos bőrre való termékeink garantáltan nem tartlamaznak komedogén összetevőket.
A leginkább pórusokat eltömítő összetevők után ötös (5) van. A skála nullától ötig tart. Ha egy összetevő háromnál (3) kevesebb pontot ért el a pórus eltömődés vizsgálatban, azok a bőröd számára jó olajok.
Ilyen pl: a görögdinnye magolaj, uborkamag olaj
A teljes listát itt találod, de a fontosabbat kiemeltük
Natúr, erőssen komedogén olajok, 3-5 komedogén indexűek ( 0-3 ig ok)
-
Kakaóvaj
-
Kókuszolaj
-
Szezámolaj
-
Méhviasz: A méhviasz népszerű összetevője mindenféle bőrápoló és sminkterméknek, például alapozóknak és korrektoroknak, így könnyen eltömítheti a pórusokat és pattanásokat okozhat. A méhviasz egy sűrű összetevő, amely nem engedi, hogy a keratin elhagyja a pórusokat, így az olaj, a szennyeződés és a szennyeződés a bőr alá kerül, és pattanásokat okoz.
-
Pálmaolaj,
-
Szójaolaj,
-
Lenmagolaj,
-
Lanolin,
-
Bizonyos algafajták (vörös alga) (legújabb kutatások alapján)
-
Avokádó olaj,
- Argán olaj
Szintetikus összetevők, amelyeket kerülnöd kell
- Butyl, melyl- szóösszetételűek,
- Cetyl alcohol
- Dimethichone: A dimetikon egy szilikon alapú polimer, amely számos zsíros bőrtermékben megtalálható, beleértve a fényvédőt is. Komedonokat okozhat, különösen, ha éjszaka nem mosod le arcod.
- parabén,
- mineral oil,
- PEGek,
- Propylene Glycol,
- szilikon/ silicone
- Isopropyl Myristate, Isopropyl Isostearate, Myristyl Lactate, Myristic Acid: Ezeket a vegyületeket számos termékben használják, főleg az aknéra speciálaizálódótt készítményeknél.Ezért fontos, hogy tudd, hogy mit kensz a bőrödre. A bőrápoló márkák akkor is akne-kezelésnek nevezhetik a termékeket, ha eltömítik a pórusokat, mivel antibakteriális vagy gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek. Különösen ezt a három összetevőt könnyű figyelmen kívül hagyni egy címkén. Feltétlenül kerüld őket, ha pattanásos bőröd.
- Myristyl Lactate,
- Myristyl Myristate,
- Octyl Palmitate,
- Octyl Stearate,
- Isocetyl Alcohol,
- Isocetyl Stearate,
- Isodecyl Oleate,
- Isopropyl Lanolate,
- Isopropyl Palmitate,
- Isocetyl-alcohol
A táblázat nem szentírás! Viszont jó támpontot adhat. ÉS ha már ezeket kizárod, akkor már jó úton haladsz. A bővebb lista itt
Akarsz még többet olvasni a témában? itt vagy itt taláalsz haszon, szakszerű infókat.
Vagy meg akarod tudni, hogy az adott készítmény mennyire komedogén? Másold be az incit ide és megmondja, hogy milyen összetevővel van gond az adott krémednél.
blog comments powered by Disqus