Mire figyelj, ha ekcémás bőrtől szenvedsz
Vörös, viszkető, extra száraz, hámló bőrfelületek. Ezek a fő jellemzői az ekcémás bőrnek. Ilyenkor télen még jobban belobbanhat, és még jobban megkeserítheti már a gyerekek és a csecsemők életét is. Kiváltó oka kismillió lehet: vegyszerek, amit napi szinten használunk a testápolás, tisztálkodás során, étel allergia, lelki okok, sőt előfordulhat ékszer allergia is.
Mielőtt a szetroidos krémhez folyamodnál összeszedtem, hogy milyen natúr bőrápolási trükköket vethetsz be a hétköznapokban. Erről olvashatsz a teljes cikkben.
Vörös, viszkető foltok, nedvedző hólyagocskák, rohamszerű viszketési inger… és még sok féle megnyilvánulása lehet az ekcémának, és ezer dolog válthatja ki ezeket a tüneteket.
Az első és legfontosabb: tisztázni kell, hogy mi az elsődleges kiváltó ok, mi ellen tiltakozik a szervezeted! Ha a kiváltó okot nem tudod felkutatni, akkor csak tüneti, átmeneti javulás érhető el csak.
Nézzük a kiváltó okokat: Lehet az öblítő, vagy a mosószer - azaz a vegyszerek - amiket napi szinten használunk. A kellemetlen tüneteket kiválthatja még az étel allergia is, és lelki okai is lehetnek, sőt előfordulhat ékszer-allergia vagy akár öröklődő hajlam is.
Ha nem tudod, hogy hogyan indulj el, akkor az legyen a legfontosabb teendőd, hogy próbáld minimalizálni azoknak a vegyi anyagoknak a használatát, amivel a bőröd érintkezik. Ez az, amit a legegyszerűbben meg tudsz tenni. Nem csak a tisztálkodási flakonokat célszerű átnézned, de a mosó és öblítő szereid összetevőit is. Ezzel az egyszerű megoldással már sok esetben láthatóan tudod csökkenteni a problémát. Kezdj neki még ma!
Mire kel figyelned?
Kerüld a vegyi anyagokkal teli kozmetikumokat
Az irritatív, szárító vegyi anyag bomba lehet akár a tusfürdő, babafürdető, babaolaj, szappan, sampon vagy egyéb testápolási termékek. Ha a következő összetevők szerepelnek a flakonon, akkor érdemes lecserélni őket!
- Paraffin, mineral oil: kőolaj-származékok
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS): habzó anyag, konkrétan mosószer
- Propilénglikol (PG): fagyálló
- Parabén (metil-, etil-, propil-, izopropil-): tartósítószerek
- Formaldehid (imidazolidinil-karbamid, Diazolidinyl karbamid, hidroxi-metil-): tartósítószer
- Parfüm, parfume, fragrance: szintetikus illat
- Alkohol, alc
- PEG, DEA, EDTA: stabilizálók, segéd anyagok
- Phenoxyethanol: tartósítószer
Ha bizonytalan vagy egy összetevővel kapcsolatosan, írj nekem, vagy az EWG oldalán ellenőrizheted az összetevőket. http://www.ewg.org
Tusfürdő helyett használj illatmentes natúr szappanokat. A natúr szappan enyhén lúgos, ami segít kíméletesen eltávolítani az elhalt hámsejteket, de nem is szárítja ki a bőröd. Arra figyelj, hogy sok olyan szappan van, amit natúrnak neveznek, de valójában nem az! Itt is az összetevők segítenek a megítélésükben. Ha nem tudod, hogy az adott szappan jó-e keress bátran, segítek eligazodni az összetevők útvesztőjében.
Illóolaj használata tilos!
Kerüld az illatosított, illóolaj tartalmú készítményeket, és az alkohol tartalmú készítményeket. Az illóolaj irritálja a bőrt, az alkohol tovább szárítja a már eleve száraz bőrt.
A bőrápolás legtermészetesebb módja a natúr olajok, vajak és virág vizek használata
A legjobb megoldás, ha natúr olajokkal és vajakkal ápolod a kiszáradt, gyulladt bőrfelületet. Az egyik zseniális alapanyag a shea vaj, de a natúr körömvirág olaj, vagy az argán olaj is enyhíti a gyulladást, és segít a bőr visszazsírozásában.
A bio levendula virágvíz (nem illóolaj!) gyengéd gyulladáscsökkentő. Használhatod borogatásként. A shea vaj használata előtt érdemes befújnod a felületet, és csak utána krémezned a bőrt, mert nedves bőrön keresztül a hatóanyagok jobban felszívódnak.
És, ha profi megoldást szeretnél az érzékeny, ekcémás bőrödre, de nincs időd kimazsolázni az összetevőket, akkor javaslunk pár olyan terméket, amit garantáltan tudsz az érkény bőrödre használni:
ha kezeden jelentkeznek a problémás foltok: használd az illatmentes nyugtató kézkrémünket
ha az arcbőrödön jelennek meg a problémás foltok: használhatod az arclemosó tejeink közül és a tonikjaink közül bármelyiket (bőrtípusnak megfelelően), használhatod a PHA hámlasztónkat, illetve a repair szérumunk is segít a nyugtatásban és a hidratálásban. És választhatod a személyre szabott arckrémünket is, melyben a bőrödhöz igazítjuk a természetes hatóanyagokat.
ha a kisbabád bőre érzékeny, vagy gyulladt piros foltok jelennek meg rajta: enyhítheted a tüneteket levendula víz, és a calming olaj kombójával, de az illatmentes kézkrémünket is nyugodtan használhatod a problémás területekre
Borogatást házilag
A körömvirág szirmaiból házilag készíthetsz főzetet is. Szabó Gyuri bácsi - a bükki füvesember - a lándzsás útifű teát javasolja borogatásnak.
Mindkét gyógynövény gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
Így készítsd el: 2 dl forró vízzel kb. 1 teáskanál virágszirmot forrázz le, hagyd állni 10-15 percig. Ha kihűlt, borogatásként használhatod. Félnaponta készíts friss főzetet!
A szódabikarbóna 101. jó tulajdonsága
A szódabikarbóna egyik kiváló tulajdonsága a bőrápoló hatás, ugyanis képes helyreállítani a bőr pH egyensúlyát. Habfürdők helyett 10-20 grammnyi szódabikarbónát szórj bele a fürdővízbe, majd adj hozzá pár csepp tápláló olajat. Lehet olívaolaj, jojoba olaj, vagy shea vaj, ami éppen van otthon. Erre azért van szükség, mert az olajok nem engedik kiszáradni a bőrt, selymessé és puhává varázsolják azt.
Mosás természetesen
Mosópor helyett a mosódiót érdemes kipróbálnod, az öblítő helyett pedig használj ecetet. (nyugi, nem lesz ecet szagú a ruha )
Felnőtteknél egy méregtelenítő kúra is segíthet. Nem sokára itt a tavasz, ilyenkor egy méregtelenítő kúra – ami a májat, vesét és a nyirok mirigyeket tisztítja mindenkinek kötelező lenne . Ehhez a csalánteát és a diófa levél teát javasolja Szabó Gyuri bácsi is a bükki füvesember. A videóját itt nézheted meg.
blog comments powered by Disqus