Napégés kezelése: Mit tegyél, és mit ne – szakértői tippek napozás, napégés után

Napégés kezelése: Mit tegyél, és mit ne – szakértői tippek napozás, napégés után

Szeretnéd, ha lenne egy kis színed a szabadság végére, és hiába a sok figyelmeztetés, a brutál magas UV sugárzás ellenére is úgy gondolod, hogy veled nem fordulhat elő, hogy leég a bőröd, de estére még is megérkezik a rákvörös eredmény...
Bár alapvetően az lenne a cél, hogy elkerüld a napégést, de ha a legjobb igyekezeted ellenére is megtörténik a baj, jó ha tudod, mi az ami segít, és mi az, ami csak városi legenda.

Lássuk, hogyan  csökkentsd a károsodást, és mit kerülj el, hogy a helyzet ne rosszabbodjon.

1. Azonnal árnyékba!

Amint érzed, hogy a bőröd feszül, melegszik, vagy pirosabbá válik, az első lépés: menj árnyékba, és vegyél fel egy légáteresztő, laza ruhadarabot. Ha már látható jele van a bőrödön a napégénsek, már régen rossz, a napégés ugyanis sokszor csak órákkal később mutatja meg az igazi „erejét”.

 

2. Igyál sok-sok vizet

A belső hidratálás kulcsfontosságú a regenerálódáshoz Fogyassz sok tiszta vizet -  A kánikulában eleve fontos a hidratálás, de a napégéskor a bőröd extra mennyiségű vizet veszít, emiatt nagyon fontos, hogy pótold a tiszta vizet. Cukros üdítők, alkohol kerülendő.

 

3. Hűtsd le a bőröd- de okosan!

Mivel a bőröd hőtermelő reakciója azzal még nem ér véget, hogy bementél a napról, emiatt gyorsan vissza kell hűteni a bőröd. Tegyél a bőrre hideg vizes borogatást, és cserélgesd, ha átvette a bőröd hőjét, vagy vegyél egy langyos-vizes zuhanyt, hogy megakadályozd a bőr további roncsolódását - ez segít lehúzni a gyulladást. Ne alkalmazz jeget közvetlenül a bőrre, mert tovább károsíthatja a már amúgy is érzékeny felületet. Kádfürdőt és szappanokat, tusfürdőket is kerüld – ezek csak tovább szárítanak vagy irritálnak.

TILOS a kefír vagy a tejfölt az megégett bőrre kenni!

A kefir, tejföl az ideális megoldás a népi gyógymódok szerint. Bár tűnhet úgy, hogy a hideg, zsíros tejföl ideális megoldás lesz, de sajnos nem az: ha felmelegszik a bőrödön megfő, és hőszigetel, így nem csökkenti tovább a bőröd hőjét. Másrészt alatta nem lélegzik a bőr, így csak befülled. Ráadásul sem gyulladáscsökkentőként nem bizonyított, sem vitamintartalma nem tud felszívódni, így gyakorlati haszna nincs.

 

4. Hidratálj, amíg még nedves a bőröd

Testre használj nyugtató natúr, könnyű hidratáló krémet., ami segít lehúzni a gyulladást. Használd a levendulás bio testápolónkat, amiben gyulladáscsökkentő összetevők vannak: pantenol, körömvirág, levendula. Használd többször is egy nap. 

Kerüld el! A kőolaj tartalmú (inci: mineral oil, parabén)  testápolókat nem alkalmasak a hidratálásra, mert nem eltömítik a bőröd és engedik lélegezni, így a hőtermelése csapdába esik a krém alatt.

 

5. A tonik új feladatkörben, mint természetes hidratáló

Akár óránként vagy félóránként használj aloe vera gélt vagy bio levendula virágvizet. Nagyon jól nyugtatja a bőröd és segít hidratálásban. De jó szolgálatot tesz a bőrödnek a érzékeny bőrre való tonikunk is, amiben extra sok a gyulladáscsökkentő összetevő mellett hidratálja is a bőröd.

 

6. Pótold az elvesztegetett antioxidánsokat

A napsugarak nem csak a bőröd felső hámrétegét, de a mélyebb rétegeket, sőt a sejtek DNS-ét  is roncsolják. A napfény hatására szabadgyökök képződnek, a szervezetben,  amelyek elősegítik a bőrö idő előtt iöregedését. Emiatt az antioxidásnok kulcsfontoságúak: egyél C vitamint, és minden olyan gyümölcsöt, aminek magas az antioxidáns tartalma, igyál zöld teát stb.

 

7. Felejtsd el a soklépéses rutinodat

Ha megégett az arcbőröd, felejtsd el  soklépéses rutinodat. Felejtsd el  habzó lemosókat, az extra hatóanyagos szérumokat, a retinolt, az anti ageinget, alkohol tartalmú szárító tonikokat. Első, és legfontosabb feladat a bőröd megnyugtatása. A stresszes bőr úgy sem képes felszívni a hatóanyagokat

Minimál rutin:

Első lépésként mosd le a fényvédőd maradaékát egy gyengéd lemosóval. Utána hűtsd a bőröd hideg vízzel. Ne használj zsíros krémeket, szárító alkoholos tonikokat. Ne dörzsöld az arcod. Pár csepp nyugtatós tonik segíti a bőröd hidrtálását és nyugtatását.

Második lépéskén pár óra múlva, a hideg vizes borogatás után (ha szükséges volt) vesd be a calming szérumunkat, ami extra gyulladáscsökkentős és segítiti a sérült barrer regenerálódását vagy a ceramide szérumunkat, ami a nyugtatás mellett segít a barrier regenerálásban. Mást ne használj! (A calming szérumunk komplexebb gyulladáscsökkentő és regeneráló)

A szérumokat legalább 1 hétig folyamatosan használd reggel és este is, akkor is, ha már úgy érzed, hogy  a bőröd pirossága elmúlt.

 

Pár nap elteltével, attól függően, hogy menniyre égett meg az arcbőröd folytasd Ceramide szérumot, de ha már nem ég a bőröd és a gyulladás visszahúzódott jöhetnek az antioxidánsok a ceramid mellett:  a C vitamin szérummal. Az anti ageing krémek, retinolok még tiltólistásak pár napig. De a hidratálásról ne feledkezz meg.

Ha a bőröd már megnyugodott,  jöhetnek a zsírosabb hidratáló krémek, ha igényli a bőröd (de a kőolajszármazékokat tartalmazó krémeket ne használd). Ha nem igényli a bőröd a lipideket, akkor vizes bárzisú hidratálók segítik majd a bőröd

Nappal a fényvédelemről ne feleddkezz meg!

Az anti ageinget 2-3 hét eltelével vezesd vissza szép fokozatosan.

 

A bőrápolás elég komplex, hiszen minden bőr más és más, a napégés és az arra adott válasz is lehet többféle, ezért nem biztos, hogy a felállított alapi rutin a számodra megfelelő  lesz. Ha bizonytalan vagy, és rengeteg kérdés merült fel benned, kérd mini-konzinkat segítek összeállítani a rutinodat a napégés után, a bőrödhöz igazítva, hogy minnél gyorsabban regenerálódjon a bőröd.

 

Tudtad? Hogy a naptejünkben azért van ectoin, hogy késleltessük a bőröd öregedést? És azt, hogy a BB krémünkben még az innovatív kék fény védelemmel is elláttuk?

 

8. Tartsd a bőröd árnyékban!

Amíg a bőr teljesen meg nem nyugszik (ez akár 3–5 nap is lehet), kerüld a közvetlen napfényt. Válassz fedőruházatot, kalapot, és árnyékot.

 

+1 Kímélő hámlasztás, de csak hetek múlva

Nem fogod megúszni a bőröd hámlását, ha egyszer leégett a bőröd. A napégés után 1-2-3 hét múlva kezd a bőröd lecserélődni. Ami fontos! az elhalt hámsejteket ne tépkedd! Legyél türelmes. Arcra NE használj szemcsés radírt, mert felsérti a friss vékony bőrt,  és a aha savakat és többi kémia hámlasztót is felejtsd el egy darabig.

Jó pár hét után az enzimes peelinget vetheted majd be.

+1 Irány az orvos…

Ha ráz a hideg, fáj a fejed, lázad van, vagy hólyagosra égtél, irány az orvos. Ez esetben a házi praktikák nem elégségesek.

 

forrás: http://www.skincancer.org/prevention/sunburn, szakértői vélemények, bőrgyógyász: Jeffrey Brackeen, MD, a Bőrrák Alapítvány tagja.

 

KAPCSOLÓDÓ TERMÉKEK